IT Вакансії
Хто такий Project Manager: обов’язки, завдання та необхідні навички
Зміст
- Високий рівень відповідальності
- Чи є насправді різниця між Project Manager, Product Owner та Product Manager
- 💡 Знання та навички, необхідні для роботи Project Manager’y
- Кар’єра в IT: чим займається Project Manager, плюси та мінуси професії
- Product Manager та Product Owner: Схожості й відмінності ролей в управлінні продуктом
Ми багато говоримо про проєкти та управління проєктами, але не варто забувати, що значна частина IT-проєктів так чи інакше є продуктами. Їх розвитком потрібно вміти керувати, і роль Product Manager або Product Owner (про різницю між цими поняттями поговоримо наприкінці статті) Вакансія Senior Product Manager (AI product) одночасно схожа і не схожа на роль Project Manager. Почати кар’єру в галузі Product Management — це як розпочати подорож у світ безмежних можливостей. Важливим першим кроком є занурення у розуміння продуктової екосистеми та освоєння основних методологій, таких як Agile та Scrum. Можна знайти стажування або взяти участь у проєктах, де ви зможете спостерігати та брати участь у процесах розробки продукту.
Високий рівень відповідальності
У той же час, менеджеру майже кожного дня доводиться приймати рішення про продукт та інколи лавірувати між потребами користувачів, фахівцями департаменту маркетингу і відділу розробки. Саме тому йому потрібно навчитися спілкуватися з кожною зацікавленою групою і впливати на позиції цих людей. Product Manager — не той фахівець, який зможе працювати у гордій самотності. Кожен його день — це безліч комунікацій з учасниками команди, інвесторами і користувачами. До прикладу, компанія EduNav — B2B SaaS продукт для великих корпоративних клієнтів (у нашому випадку університетів і коледжів).
Чи є насправді різниця між Project Manager, Product Owner та Product Manager
У своїй попередній статті я розповідала про роль Product Manager і те, чим вона відрізняється від ролі Project Manager. Варто зазначити, що розуміння цих позицій різниться не те що в різних країнах, а навіть у різних компаніях у межах одного міста. Одні їх протиставляють, інші вважають, що ці посади взаємозамінні, треті — що функції продакт-менеджера входять в обов’язки проджекта. Якщо у вас рівень англійської B2 та вище — можна починати вчити теорію. Якщо нижче — варто звернутися до репетитора чи записатися на групові заняття в мовну школу. Подивіться, які розділи там є, і вже далі в них заглиблюйтеся з інших джерел.
- Простіше кажучи, product owner може бути людина, яка займає будь-яку позицію в компанії, яка дозволяє їй керувати пріорітетами та допомагати з вимогами стосовно продукту.
- У такому випадку його простіше тестувати і допрацьовувати.
- В такому випадку основна функція MVP Bolt — замовити таксі з пункту А в пункт Б через смартфон.
- Аби не витрачати багато часу, просто зверну вашу увагу на те, що product owner — це термін, який відноситься до методології Scrum і визначає роль людини на конкретному проекті в конкретній команді.
💡 Знання та навички, необхідні для роботи Project Manager’y
Найцікавіше, що іноді керівники продуктів змінюють не посаду, а компанію і величину проєктів. Робота продактом настільки цікава й різноманітна, що, часом, стає справою життя. Спробуйте пройти короткий тест для перевірки Product Mindset. Дайте відповідь на кілька питань, щоб дізнатися, наскільки розвинене ваше продуктове мислення. Буває таке, що власники бізнесу також хочуть перейти до Product Management.
Кар’єра в IT: чим займається Project Manager, плюси та мінуси професії
Через цю невизначеність інженери не могли правильно спроєктувати шасі й зробити всі розрахунки для м’якої посадки. Дослідники сперечалися, час затягувався, але остаточного рішення не було. — Покращення досвіду користування (user experience improvement) — аналіз запитів користувачів, відслідковування останніх тенденцій у сфері UX. Потрібно для того, аби зробити інтерфейс більш інтуїтивним, фукнціонал зрозумілим, оплату легшою. Якщо ви поки що не готові розробляти pet product — спробуйте волонтерити в соцпроєктах.
Product Manager та Product Owner: Схожості й відмінності ролей в управлінні продуктом
Іноді вони розміщені в різних часових поясах, у різних культурах і конкурують між собою. Наприклад, з проєктом працює кілька команд з Індії, колектив з Білорусі чи Росії, наша команда з України та ще є команди в Британії чи у Штатах. Загалом обов’язки проєктного менеджера в аутсорс-компанії і в продуктовій компанії однакові. Ти — відповідальна особа перед бізнесом, у тебе є команда, з якою ви маєте зробити проєкт вчасно, з певним бюджетом і на вказаний скоуп (тобто не змінюючи якість).
Про софт і хард скіли Product Manager
Він відповідає за те, щоб усе йшло за планом від ідеї до запуску. Project-менеджер не пише код і не дизайнить інтерфейси, але точно знає, хто й коли має це зробити. Щоб запустити успішний продукт, потрібні не тільки програмісти, тестувальники, аналітики, маркетологи та дизайнери, а ще круті продакт і проджект. Product manager вивчає ринок і цільову аудиторію, визначає концепцію і розробляє стратегію для продукту. А Project manager стежить за ходом проєкту, щоб усе було зроблено в межах бюджету і в строк.
РМ має читати багато фахової літератури, проходити курси, бувати на конференціях, спілкуватися з іншими людьми з цієї сфери. Менеджмент — це дисципліна, в якій немає правильних відповідей. Мені, як колишньому технарю, спочатку було складно з цим погодитись. Якщо я писав якусь команду в консолі, то знав, що програма виконає певну операцію (чи в крайньому разі не виконає). Та коли робиш щось як менеджер, ніколи не можеш бути до кінця певним у наслідках своїх дій. Відповідно важливо мати досвід того, як ти пережив ту чи іншу ситуацію, щоб знати шляхи її вирішення, найкращі практики.
Виявляється, що найщасливіші продакти виходять з лідінженерів і всіх технарів, а найнещаснішими, за їх опитуванням, виявилися дизайнери. Тому що продакту, окрім класного дизайну, доводиться вирішувати ще купу політичних питань і креатив іде на задній план. Маркетологи і сейлзи завжди підкажуть, які конкуренти в нас зараз є, і ця інформація дозволяє Product Manager зрозуміти, які ще фічі нам потрібні і як можна поліпшити монетизацію продукту. Обидві позиції об’єднує слово «менеджер» — тобто персона, яка займається «менеджментом», управлінням. У професіоналів обої спеціальностей збігається характер роботи, але сфера процесів, якими вони управляють, кардинально відрізняється.
— Аналіз конкурентів (Competitor analysis) — відслідковування нових можливостей в конкуруючих продуктах та задоволення користувачів від них. Потрібно для того, щоб запозичувати те, що працює, і не вкладатися в те, що не працює. Щоб розуміти потреби та вподобання користувачів і задовольняти їх краще за конкурентів.
Раджу також пройти курс із Project Management — це дуже структурує знання та дає інструменти й методики, актуальні на ринку. Я стартував у проєктному менеджменті без курсів, але мій шлях був дуже тернистим і довгим. Перш ніж потрапити на роботу в першу компанію, я отримав 11 відмов. А ще я не дуже заморочувався з теорією, і брак потрібних знань на перших етапах роботи часто давався взнаки. Далі можна вибрати одну книгу про проєктний менеджмент для початківців і курси. Добре, коли курс буде більш-менш масштабним — хоча б на три місяці.
Project Manager (PM) — це спеціаліст, що займається управлінням проєктами. Його завдання — побудувати ефективний процес роботи й дбати про те, щоб проєкт був успішним. Зазвичай проєктний менеджер відповідає за «трикутник проєкту» — час виконання, бюджет і скоуп (обсяг роботи).
Ми, як один з вендорів, не ставимо процеси глобально на всій програмі, робимо якусь частину роботи та взаємодіємо з іншими. У таких проєктах буває складно налаштувати злагоджені процеси. Тут важливо, щоб був відкритий клієнт, готовий слухати та розуміти, як краще побудувати управління проєктом. Важливо, щоб усе працювало як єдиний механізм, тоді буде якісна робота і хороший кінцевий результат.
І якщо вимоги більш-менш відрізняються, то обов’язки дуже подібні. Згідно з опитуванням DOU, 33% РМ оцінюють свій рівень володіння як «просунутий» (Advanced). Ще 48% РМ оцінили свій рівень англійської як вище середнього (Upper-Intermediate). Ще одна важлива риса — стресостійкість, уміння залишатись спокійним навіть під час кризи та конфлікту.
Робота в кращіх IT командах https://wizardsdev.com/